Language switcher

Lennujuht

Lennujuhi ülesanne on kokkupõrgete vältimine õhusõidukite vahel, manööverdamisalal olevate õhusõidukite ja takistuste vahel ning lennuliikluse kiirendamine ja selle korrapärase kulgemise tagamine.
 

Lennujuhid töötavad Lennuliiklusteeninduse ASis ja Õhuväe Ämari lennubaasis. Lennujuhtide algkoolitust pakub Eesti Lennuakadeemia.

 

Milline on lennujuhi töö?

Lennujuhid teevad oma tööd lennujuhtimisüksustes, kus on spetsiaalselt selle töö jaoks disainitud töökohad. Töövahenditeks on peaasjalikult kõrgtasemel tehnilised seadmed, arvutitehnika, raadioside pidamise vahendid, radarseadmed, kuid tähtsaim töövahend on lennujuhi enda mõtlemine.

Lennujuhi töö toimub graafiku alusel ning tema keskmine töönädal on tavapärasest lühem. Töötada tuleb nii päeval kui öösel. Positsioonil olles täidab lennujuht tööülesandeid järjest üldjuhul 1,5 – 2 tundi, millele järgneb vähemalt 20 minutiline paus, et tähelepanu ja reaktsioon tööpostil ei kannataks.

Põhilisteks nõudmisteks lennujuhi töös on hea inglise keele oskus, hea kolmemõõtmelise ruumi taju ja võime teha mitut asja samaaegselt. Vältimatud on hea pingetaluvus ja keskendumisvõime. Tööprotsessis peab lennujuht suutma teha meeskonnatööd ja oskama probleeme lahendada, võtma vastu otsuseid piiratud ajavahemiku jooksul. Lennujuhi tööülesanded eeldavad teenindusvalmidust, vastutustunnet ja soovi turvalisuse eest hoolitseda. Küllaltki ranged on nõuded tervisele.

Lennujuhid töötavad vastavalt oma kvalifikatsioonile erinevates lennujuhtimisüksustes:

TWR (Aerodrome Control Tower) ehk lähilennujuhtimisüksus

Lähilennujuhtimisüksuses töötav lennujuht juhib liiklust lennuvälja läheduses ja lennuväljal. Ta annab juhiseid ruleerivatele õhusõidukitele, edastab marsruudilubasid startivatele õhusõidukitele ning vastutab hajutuse eest lennurajal ja lennuvälja lähialas. Kuna lähilennujuhtimise teostamiseks on vajalik visuaalne kontakt õhusõidukiga, teostatakse seda operatsiooni lennujuhtimise tornist.

APP (Approach Control Unit) ehk lähenemislennujuhtimisüksus

Lähenemislennujuhtimisüksuses töötava lennujuhi ülesandeks on juhtida lennuliiklust lennuvälja lähisõhuruumis, kus lõikuvad lennutrassid. Lendude juhtimiseks kasutatakse radari abi. Lennujuht koostab maandumisjärjekorra saabuvatele õhusõidukitele ning hajutab väljuvad õhusõidukid saabuvatest.

ACC (Area Control Centre) ehk piirkondlik lennujuhtimiskeskus

Piirkondlikus lennujuhtimisüksuses töötav lennujuht hajutab õhusõidukeid, andes pilootidele korraldusi ja nõuandeid, mis tagavad lennuliikluse ohutuse marsruutidel. Ta juhib peamiselt ülelende kogu Eesti õhuruumis ning kõrgustevahemikus 9500 ft (3000 m) kuni 66000 ft (20000 m). Tallinna lennujuhtimiskeskus teostab osaliselt lähenemislennujuhtimist ka Helsingi Vantaa lennuväljale (abi lähenemisjärjekordade koostamisel).